Makinedeki Kireç Nasıl Temizlenir

Aslında dünyanın en büyük sırrı değil çamaşır makinenizdeki kireci temizlemek. Olay hâlbuki kireci de temizlemek değilmiş, makineyi temizlemekmiş.
 
Geçenlerde çamaşır makinem bozulduğunda servisi çağırmak mecburiyetinde kaldım. Sağolsun gelen arkadaş çok ilgiliydi ve epey muhabbet ettik çamaşır makinaları ve kullanımı konusunda. Belli bir yaş üstündeki hanımlarda otomatik çamaşır makinalarınin fantastik kullanımı konusunda bir sunum bile çıkabilirdi bu muhabbetten :)
 
Biz annelerimizin merdaneli makinelerde çamaşır yıkayışı ile büyüdük, o sebeple makineyi rahat bırakıp bildiği gibi yıkamasını izlemek nedense bize bir hakaret gibi geliyor. Yeni nesil için iş biraz daha kolay; çamaşır makinası çalışırken akıllarında soru olmuyor en azından. Biz ise çamaşırı makineye attıktan sonra yeterli suyu aldı mı, deterjan yetti mi, yumuşatıcı hala yerinde mi, sıkmada problem olacak mı gibi bin bir soru ile yıkıyoruz çamaşırları. Sanırım 30 yaş üstü bayanların kabusu bu. :P Hatta bununla da kalmayıp tam otomatik makinelerde bile o programlara müdahale etmenin bir yolunu kesinlikle buluyoruz. Programı kısaltıyoruz, kapatıp başka programa geçiriyoruz, suyu az gibi geldiyse su ekliyoruz, sıkmayı beğenmediysek bir daha sıktırıyoruz. Ama tabi tam otomatik makineler bu müdahalelerimize pekte iyi cevap vermeyip eninde sonunda bir arıza ile karşımıza çıkıyor.
 
Servisten gelen arkadaşa da makine üstünde yapmış olduğum deneysel çalışmalarımı anlattığında ağzı biraz açık kaldı. Adamcağız ne diyeceğini bilemedi. O da tahmin etmiyordu sanırım çamaşırı makinenin yıkmasına rağmen bir bayana bu kadar zahmet verebileceğini. :P
 
Uzun ve bilgi paylaşımı dolu muhabbetimizin ardından sıra geldi şu ünlü kireç olayını konuşmaya. Ben kireç önleyici ürünler kullanmıyorum çünkü biraz aldatmaca olduğuna inanıyorum işin içerisinde.
Eskiden deterjanların üstünde "ilave kireç önleyici ürün kullanmanıza gerek yoktur" ibaresi vardı çok iyi hatırlıyorum. Ama sonrada tüm deterjanlar bir anda o ünlü markayı önermeye başladı. İyi iyi değil anneminde tecrübelerini sayarsak 30 yıllık çamaşır makinası kullanımımız sırasında kireç sebebiyle makinemizin bir kere bozulduğunu hatırlamam. Gerçi artık tüm elektronik ürünler ekonomiyi canlandırmak adına 10 yıldan fazla yaşamıyor.
 
Arkadaşın vermiş olduğu bilgiye göre sirke bu için çözümü. Olay hâlbuki makinedeki kireci temizlemek değilmiş, olay makineyi temizlemekmiş. Makine her çalışmasını bitirdiğinde kazanın dibinde bir miktarda olsa pis su kalıyormuş ve yeni yıkmaya geçtiğinde aldığı temiz su ile bu eski pis su karışıyormuş. Bu bekleyen su ise makine içinde bakteri oluşumuna neden oluyormuş.
Bazen makinenin kapak lastiğinin arasında yada üstünde siyah lekeler oluyor. İşte bunlar o minik bakteri dostlarımızın eseri. Bana bu konu da bir kaç uyarıda bulundu. Eğer imkanınız varsa yıkamaların ardından en azından 1 gün makinenizin kapağını açık ya da aralık bırakmak gibi. Ama ben kedilerim sebebi ile böyle bir şey yapamıyorum.
Kireç ve makine temizliği için ise çözüm şu: makineyi yılda bir kez uzun programda 90 derecede deterjan gözünden 2 litre üzüm sirkesi dökerek çalıştırmanız gerekiyormuş. (Üzüm sirkesi kokusuna benim gibi katlanamıyorsanız elma sirkesi de işinizi görecektir.) Kokunun giderilmesi için 1-2 kez daha kısa programda boş olarak çalıştırabilirsiniz makineyi. Makine zaten 90 dereceye çıktığında, reklamlarda gördüğünüz o ünlü ısıtıcının etrafındaki kireç parçalanarak gidiyormuş.